تاریخ انتشار: 94-04-31 12:04:10 چهارشنبه

دستگاه های مانیتور قند خون

تست قند خون چه کاری را انجام می دهد؟

 تست قند خون یک روش قابل استفاده در منزل و به منظور اندازه گیری گلوگز و یا میزان قند خون بدن می باشد.

گلوگز چیست؟ گلوگز نوعی قند است که بدن به عنوان منبع انرژی از آن استفاده می کند. به جز مواردی که فرد مبتلا به بیماری دیابت باشد بدن هر فرد میزان گلوگز موجود در خون را تنظیم می کند. افراد دیابتی باید رژیم غذایی خاصی داشته و داروهای مخصوصی را برای کنترل بیماریشان مصرف کنند.

تست قند خون چگونه تستی است؟این تست به صورت کمی بوده و میزان گلوگز موجود در خون نمونه گرفته شده را نشان می دهد.

چرا باید این تست گرفته شود؟

اگر فردی مبتلا به دیابت باشد میزان قند خون او باید به طور مرتب کنترل شود و معمولا پزشک توصیه های زیر را به این افراد ارائه می کند:

1-  تعیین تنظیمات روزانه در فرآیند درمان

2- مطلع شدن از بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون

3- دریافت این نکته که ورزش و رژیم غذایی سطح قند خون را به چه میزانی تغییر می دهد.

کنترل دیابت توسط دستگاه های سنجش خون در منزل کمک شایانی به تنظیم و متعادل نگاه داشتن قند خون افراد دیابتی کرده است.

هر چند وقت یکبار باید قند خون تست شود؟

در این مورد شخص باید مطابق با دستور پزشک زمان های تست قند خون خود را تنظیم کند. در ابتدا بهتر است افراد در روز چندین بار و در زمان های مختلف قند خون خود را تست کرده تا بتوانند تنظیمات رژیم غذاییشان را به خوبی کنترل کنند.

قند خون باید در چه سطحی قرار گیرد؟

مطابق با استاندارد مراقبت از بیماران دیابتی ایالات متحده امریکا (2011) سطح گلوکز خون برای جوانان باید زیر 100 mg/dL قبل از غذا و کمتر از 140  mg/dLتا دو ساعت بعد از صرف غذا باشد.

از طرفی سطح مناسب قند خون برای هر فردی باید مطابق با دستور پزشک فرد تنظیم شود.

چقدر این تست دیابت دقیق و قابل اعتماد می باشد؟

 

صحت و دقت عملکرد این دستگاه سنجش قند خون به فاکتورهای زیر وابسته می باشد:

 

1-       کیفیت دستگاه سنجش قند خون

 

2-      کیفیت نوار تست قند خون

 

3-      چقدر تست به درستی انجام می گیرد. برای مثال قبل از انجام تست باید دست ها کاملا شسته و خشک شوند و روند انجام تست طبق دستورالعمل دستگاه انجام گیرد.

 

4-       هماتوکریت افراد (تعداد گلبول های قرمز خون).اگر فردی کم خونی شدید داشته باشد تست قند خون آن می تواند خیلی دقیق نباشد. درمانگر افراد می تواند اطلاعات دقیقی در مورد بالا یا پایین بودن هماتوکریت افراد و تاثیر آن بر روی قند خون در اختیار افراد قرار دهد.

 

5-       تداخل مواد. برخی مواد مانند ویتامین سی - تیلنول و اسید اوریک ممکن است با پروسه ی تست قند خون تداخل پیدا کنند. با مطالعه دستورالعمل دستگاه موادی که ممکن است با این تست تداخل پیدا کنند مشخص می شود.

 

6-       ارتفاع از سطح دریا، دما، و رطوبت. ارتفاع بالا، درجه حرارت پایین و بالامی توانند اثرات غیر قابل پیش بینی در نتایج قند خون داشته باشند.) کتابچه راهنمای داخل بسته و تست نوار برای اطلاعات بیشتر را بررسی کنید(.

 

تست به چه شکل انجام می شود؟

قبل از هر چیز باید دستورالعمل استفاده از دستگاه به دقت خوانده شود سپس دست ها به دقت شسته شده و توسط یک لانست خراشی روی پوست ایجاد گردد و یک قطره خون از دست گرفته می شود. سپس قطره خون بر روی نوار تست یکبار مصرف ریخته شده و وارد دستگاه می شود. نوار تست حاوی مواد شیمیایی بوده که با گلوکز واکنش می دهد. برخی از دستگاه ها مقدار جریان الکتریسیته ای را که از نوار تست می گذرد را اندازه می گیرند. برخی دیگر از دستگاه ها از طریق اندازه ی نور بازتابانیده شده از قطره خون میزان گلوکز را تعیین می کنند. گزارش دستگاه به صورت نمایش گلوکز به صورت میلی گرم بر دسی لیتر خون می باشد.

چطور می توان یک دستگاه سنجش قند خون مناسب برای خرید انتخاب کرد؟

انواع مختلفی از این دستگاه در بازارا موجود می باشد و با در نظر گرفتن فاکتورهای زیر می توان گزینه ی مناسبی را انتخاب نمود:

 

1-  دقت و صحت دستگاه

2-  میزان خونی که دستگاه برای هر بار تست نیاز دارد

3-  استفاده آسان از دستگاه

4-  حداقل درد وارده به فرد هنگام انجام تست

5-  سرعت انجام تست

6-  سایز و اندازه کلی دستگاه

7-   قابلیت ذخیره سازی اطلاعات و تست های قبلی در دستگاه

8-  قابلیت انتقال اطلاعات از دستگاه به کامپیوتر

9- قیمت دستگاه

10- قیمت نوار تست دستگاه

11-  پیشنهاد پزشک معالج

12- خدمات پس از فروش دستگاه توسط کمپانی مورد نظر

13-  ویژگی های خاص از قبیل زمان بندی خودکار، کدهای خطا، صفحه نمایش بزرگ، و یا دستورالعمل های گفتاری یا نتایج

 

چگونه می توان صحت و دقت عملکرد دستگاه سنجش قند خون را آزمایش کرد؟

 سه راه آزمون برای اطمینان از صحت عملکرد دستگاه موجود می باشد که از قرار زیر می باشند:

1-      راه حل کنترل مایع: دستگاه دارای یک محلول مخصوص بوده که هر گاه به صحت عملکرد دستگاه شک کردید و یا در ابتدای استفاده از دستگاه یک قطره از این محلول بر روی نوار تست ریخته و اگر نتیجه مطابق با عدد موجود در دستورالعمل دستگاه باشد کالیبره بودن دستگاه را نشان می دهد.

2-      تست الکترونیکی دستگاه: هر بار که دستگاه روشن می شود یک تست خود به خودی الکترونیکی در دستگاه انجام می گیرد و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد کد خطا روی صفحه ی مانیتور نمایان شده و نوع ایراد را مشخص می کند. با استفاده از راهنمای دستگاه خطای دستگاه مشخص شده و در اکثر موارد توسط خود کاربر قابل رفع می باشد. در غیر این صورت دستگاه برای تعمیر به کمپانی مرجوع می شود.

3-       روش دیگر مقایسه ی نتیجه ی تست دستگاه با تستی است که در آزمایشگاه انجام شده است. برای این کار دستگاه مورد نظر را همراه خود به آزمایشگاه برده و نتیجه ها را با هم مقایسه کنید.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*